FB IMG 1550740286744 У оквиру обележавања Међународног дана матерњег језика , Основна  школа на Алексиначком Руднику је дошла на идеју да тај дан обележи активностима које ће допринети ученицима да схвате значај језика. Уз помоћ наставнице српског језика одржана је радионица под називом  „Чувајмо наш матерњи језик!“ у којој се уз помоћ презентације, мултимедијалног садржаја и округлог стола говорило о језику као обележју нашег националног идентитета. Било је речи о скрнављењу нашег језика, употреби латинице, инвазији туђица, али се говорило и о узроцима нестајања језика. Све то је било  поткрепљено интересантним примерима из свакодневног живота.

Ученицима је предочена могућност да свој језик могу да чувају и негују преко друштвених мрежа користећи ћирилицу, да га промовишу у оном облику који нас као народ најбоље представља без употребе туђих речи.